حرف های نگفته... شایدم گفته...

آمدم بردم ماندم آمد بردم رفتم مردم ای کاش رفته بودم (حالا اگه کسی فهمید یعنی چی ؟)

قدیمی ترین ها

 

قدیمی ترین پلی كه ماشینها روی آن رفت و شد میكنند در دزفول پلی به نام پل قدیم وجود دارد كه همچون 2500 سال پیش تردد روی آن ادامه دارد در پایه های این پل سرب گداخته به كار رفته شده است . لازم به ذكر است این پل توسط سربازان رومی و شخصی با نام اندامشك رومی ساخته شده است و تا كنون هم چند دوره فقط مرمت شده است .

قدیمی ترین بافت شهری! شهر تبریز دارای قدیمی ترین بافت شهری ایران است. این بافت تو در تو از زمان صفویه در این شهر مرسوم بوده که هنوز هم برخی از محل های قدیمی، دارای این بافت می باشد!


قدیمی ترین منطقه مسکونی شهری در ایران ظاهرآ شهر کرمان می باشد , کشفیات باستان شناسی نشان می دهد که شهر کرمان حتی پیش از مهاجرت آریائیها به ایران حالت شهری داشته و آثار آن در چند سال اخیر پیدا شده است .

قدیمی ترین اسکلت انسان، متعلق به یک میلیون سال پیش، در کشور تانزانیا کشف شده است.

قدیمی ترین پل قابل استفاده جهان در شهر دزفول واقع در شمال استان خوزستان است که 2500 سال پیش توسط اسیران رومی بر روی رود دز ساخته شده است

قدیمی ترین پارچه قدیمی ترین تکه پارچه ای که تا به امروز باقی مانده است، متعلق به 5،900 سال قبل از میلاد است که اخیراً در منطقه چاتال هویرک در ترکیه کشف شده است .

قدیمی ترین قالی ، متعلق به 5 قرن قبل از میلاد، در 1947 در حفاریهای شهر پازیریک در شوروی از زیر خاک بیرون آورده شد. در این قالی پشمی ، نقوش به رنگ قرمز روی متن سفید بافته شده بود .

قدیمی ترین کتاب خطی که تا به امروز سالم باقی مانده است، " مزامیر داود " به زبان قبطی متعلق به 1600 سال پیش می باشد که در سال 1984 در منطقه بنی صدف در مصر بدست آمد.

قدیمی ترین موزه موزه آشمولین (Ashmolean) که در سال 1679 میلادی در شهر آکسفورد در انگلستان ساخته شد قدیمی ترین موزه در جهان به شمار می آید .

قدیمی ترین قلعه قدیمی ترین قلعه جهان در شهر گمدان در یمن قراردارد که دارای 20 طبقه بوده است و سال ساخت آن به قبل از سال 100 میلادی باز می گردد.


[ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:28 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظرات() ]

دست چپ یا راست؟

 

شما با دست راست می‌نویسید یا آن که از دست راستتان برای کارهایی مثل بستن پیچ استفاده می‌کنید. اما این دلیل نمی‌شود که تماماً راست دستید یا احتمالاً راست گوش یا راست چشم هم هستید. به همین دلیل، ده سؤال وجود دارد برای آن‌که به خودشناسی بهتری برسید:
1- تصور کنید جایی روی ستون فقراتتان می‌خارد. با کدام دستتان نقطه مورد نظر را می‌خارانید؟
2- انگشتانتان را به هم گره بزنید. شست کدام دستتان بالاتر است؟
3- می‌خواهید کف بزنید. شروع کنید به کف زدن. کدام دستتان رو است؟
4- دوستی مقابلتان نشسته. خدای ناکرده قصد دارید به او چشمک بزنید. با کدام چشمتان مرتکب این عمل می‌شوید؟!
5- در حال قدم زدن دستانتان را از پشت به هم گره می‌زنید. با کدام دستتان آن یکی را گرفته‌اید؟
6- فردی از فاصله دور فریاد می‌کشد. صدایش را نمی‌شنوید. دستتان را دور کدام گوش کاسه می‌کنید؟
7- یک انگشت سبابه را برای شمردن سه انگشت دیگر استفاده می‌کنید. یک... دو... سه. از انگشت سبابه کدام دست استفاده کردید؟
8- وقتی روی صندلی چرت می‌زنید، سرتان را روی کدام شانه خم می‌کنید؟
9- به یک جسم دور نگاه کنید و با انگشت اشاره روی نقطه‌ای از آن متمرکز شوید. یکی از چشمانتان را ببندید و به آن نقطه نگاه کنید. حالا چشمتان را عوض کنید. در کدام حالت نوک انگشتتان روی همان نقطه بود؟
10- دست‌هایتان را از جلو روی سینه قفل کنید. کدام بازو رو قرار گرفته است؟
اگر همیشه خودتان را همه رقمه راست تصور می‌کردید، با جواب‌های بالا متوجه می‌شوید که آن‌قدرها هم راست نیستید. مگر آن که 10 بار جوابتان «راست» باشد![ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:26 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظرات() ]

انسان وفرشته

 

 

انسان رو به فرشته کرد و گفت: من می توانم پرواز کنم،

 

فرشته گفت:من هم می توانم پرواز کنم.

 

انسان گفت:من می توانم فاصله های طولانی را در زمان اندکی طی کنم،

 

فرشته گفت:من هم می توانم طی کنم.

 

انسان گفت:من می توانم چهره ی درونی افراد را ببینم،

 

فرشته گفت:من هم می توانم ببینم.

 

انسان گفت:من می توانم بیمارها را خوب کنم،

 

فرشته گفت:من هم می توانم آنها را خوب کنم.

.

.

.

 

انسان رو به فرشته کرد و گفت:من می توانم چون یک انسان عاشق خدا را بپرستم و

 

عبادت کنم،

 

فرشته رو به انسان ایستاده بود و دیگر هیچ نمی گفت.

کاش، کمی قدر خود را می

دانستیم[ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:26 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظرات() ]

دروغ ودروغ....

 

دیروز شیطان را دیدم. در حوالی میدان فریب، بساطش را پهن

 

کرده بود و نیرنگ می‌فروخت. مردم دورش جمع شده‌ بودند،‌

 

هیاهو می‌کردند و هول می‌زدند و بیشتر می‌خواستند. توی

 

بساطش همه چیز بود: غرور و حرص،‌ دروغ و خیانت،‌ جاه‌طلبی

 

و سوء ظن و ... هر کس چیزی می‌خرید و در ازایش چیزی

 

می‌داد. بعضی‌ها تکه‌ای از قلبشان را، بعضی‌ پاره‌ای از روحشان،

 

بعضی‌ها ایمانشان را، بعضی آزادگیشان و بعضی عفت و

 

عفافشان را و شیطان می‌خندید و تخفیف می‌داد .[ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:25 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظر بدهید() ]

یک چیز جالب

یک چیز جالب .

یک عدد در نظر بگیر+ 12+ 68 - عددی که انتخاب کرده بودی بکن.

جواب80 شد مگه نه.[ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:23 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظر بدهید() ]

توصیه های طب سنتی برای حساسیت های پوستی و فصلی

 

برای درمان این نوع حساسیت‌های پوستی فصلی یا غیرفصلی باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه باید از مصرف غذاهای تند و تیز که ادویه زیادی مانند فلفل، زنجبیل یا سیر و پیاز دارد، پرهیز کرد. همین طور باید میزان مصرف غذاهای چرب و شیرین را محدود کرد زیرا این مواد غذایی زمینه ساز افزایش تولید صفراست.

حساسیت‌های پوستی با علایمی مانند قرمزی، پوسته شدن، خارش و... خود را نشان می‌دهد. این نوع از حساسیت‌ها همراه با حساسیت تنفسی بیشتر در فصل بهار دیده می‌شود و متخصصان توصیه‌های مختلفی برای رفع آن می‌کنند.

«خراسان» در ادامه نوشت: در این مطلب به سراغ دکتر سید سعید اسماعیلی پزشک و محقق طب اسلامی رفتیم تا توصیه‌های طب اسلامی و سنتی را درباره حساسیت‌ها به اطلاع خوانندگان محترم برسانیم.

وی چنین می‌گوید: بیشتر افرادی که دچار حساسیت‌های پوستی می‌شوند، درمان‌های رایج را روی پوست و درمان‌های موضعی متمرکز می‌کنند، در حالی که اکثر بیماری‌های پوستی بازتابی از شرایط داخلی بدن است.

از دیدگاه طب سنتی، پوست در حکم سطل زباله‌ای برای کل بدن است و از آنجا که عوارض پوستی به سرعت قابل تشخیص است، سیستم بدن به گونه‌ای طراحی شده است که مواد زاید را به پوست بریزد و این مواد را از ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کبد و مغز دور نگه دارد. بنابراین اگر فردی دچار مشکلات پوستی می‌شود، این احتمال وجود دارد که در عملکرد دستگاه‌های بدن وی، اختلالاتی ایجاد شده و مواد زاید زیادی داخل بدن انباشته شده است.

معمولاً انباشت این فضولات ناشی از مصرف خوراکی‌های ناسالم است و در مواردی نیز به دلیل عملکرد نامناسب دستگاه گوارش می‌باشد.

از جمله مواردی که در بروز بیماری‌های پوستی موثر است، ترشحات سر است که از طریق ترشحات پشت حلق وارد دستگاه تنفس و دستگاه گوارش می‌شود و در ‌نهایت به عضلات رباط و پوست سرایت می‌کند. چنان چه به تجربه هم مشاهده شده است بسیاری از افرادی که مشکلات پوستی دارند دارای ترشحات پشت حلق هستند و هنگامی که ترشحات پشت حلق درمان می‌شود عوارض پوستی کاهش می‌یابد.

وی می‌افزاید: در درمان حساسیت‌های پوستی که گاهی فصلی اتفاق می‌افتد و در فصل بهار نیز شایع است، باید به این نکات توجه شود. در بهار که فصل معتدل است، بدن مواد زاید انباشته شده در طول زمستان را آماده دفع می‌کند و بخشی از آن را به پوست می‌ریزد. به همین دلیل جوش، دمل و انواع مشکلات پوستی در فصل بهار افزایش می‌یابد.

برای درمان این نوع حساسیت‌های پوستی فصلی یا غیرفصلی باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه باید از مصرف غذاهای تند و تیز که ادویه زیادی مانند فلفل، زنجبیل یا سیر و پیاز دارد، پرهیز کرد. همین طور باید میزان مصرف غذاهای چرب و شیرین را محدود کرد زیرا این مواد غذایی زمینه ساز افزایش تولید صفراست.

توصیه می‌شود به جای این مواد غذایی، از غذاهای لطیف و سهل الهضم که خون غلیظی تولید نمی‌کند و فضولات زیادی ندارد، استفاده شود. به عنوان مثال گوشت پرندگان، تخم مرغ عسلی و غذاهایی که به راحتی هضم می‌شود، مصرف این مواد برای افرادی که مشکلات پوستی دارند، مفید است.

افرادی که دچار پرخوری هستند حتماً باید این عادت خود را اصلاح کنند و حجم غذای مصرفی خود را کاهش دهند. همچنین عملکرد مناسب دستگاه گوارش اهمیت زیادی دارد. از این رو اگر فردی دچار یبوست است باید یبوست خود را با مصرف موادی مانند خاکشیر حل شده در آب جوش، آلو، تمر هندی و... بر اساس مزاج خود برطرف کند. برای اصلاح وضعیت کبد نیز می‌توان از عرق کاسنی، شاه تره و سکنجبین استفاده کرد.

در بسیاری از موارد برای درمان حساسیت‌های پوستی می‌توان از روش خون گیری از جمله فصد و حجامت بهره برد. زالودرمانی نیز برای اگزما مفید است. البته زالو درمانی باید حتماً بعد از مصرف داروهای ملین و انجام فصد یا حجامت و زیرنظر متخصص انجام شود. برای درمان کهیر نیز بهترین درمان حجامت است.

باید دانست که در بسیاری از موارد حساسیت‌های فصلی با حساسیت‌های پوستی همراه است؛ افرادی که دچار حساسیت‌های فصلی با علایم عطسه یا آبریزش از بینی، خارش و سوزش بینی و گلو هستند، به حساسیت تنفسی مبتلا هستند که آن‌ها نیز می‌توانند از همین درمان‌ها استفاده کنند. افزون بر این چکاندن قطره بنفشه داخل بینی نیز مفید است.

از جمله راهکارهای موثر دیگر برای رفع حساسیت‌های پوستی، استفاده از گیاهانی است که در این فصل رویش می‌کند. مانند ریواس که می‌توان از آن در غذا استفاده و یا شربت ریواس تهیه کرد. سبزی خرفه یا تخم خرفه همراه با عرق کاسنی نیز در درمان این حساسیت‌ها موثر است.

حساسیت‌های پوستی بیشتر در افرادی دیده می‌شود که مزاج‌های گرم دموی و صفراوی دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر نوزاد نیز دچار حساسیت پوستی شد باید مادرش را درمان کرد، می‌افزاید: اگر مادر گرم مزاج است، باید وضعیت وی اصلاح شود و اگر نوزاد یبوست دارد با مصرف شیرخشت و ترنجبین مشکل وی نیز برطرف شود. همچنین می‌توان کمی عرق کاسنی به کودک داد.[ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:22 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظرات() ]

7دلیل برای درست جویدن غذا

 

با بیشتر جویدن، غذا دیرتر تمام می شود. افرادی که کندتر غذا می خورند، کمتر می خورند، زیرا هنگام غذا خوردن، به مغز پیغام سیر شدن ارسال می شود. اگر در خوردن عجله کنید و غذا را به خوبی نجوید، اگرچه غذا تمام می شود اما مغز که هنوز پیغام سیری دریافت نکرده است، تصور می کند که هنوز گرسنه هستید.

هرچند اغلب مردم از اهمیت درست جویدن غذا آگاهی لازم را دارند، اما به این امر مهم توجه چندانی نمی کنند. این در حالی است که جویدن اولین مرحله در روند هضم غذا به حساب می آید. در واقع برخلاف تصور برخی افراد، روند هضم در معده آغاز نمی شود بلکه به محض ورود مواد غذایی به دهان این روند شروع می شود.

آنزیم های موجود در بزاق دهان و عمل جویدن، کمک می کند تا غذا شکسته شود. به نقل از سایت «نیوزویک»، جویدن صحیح نقش مهمی در هضم کامل غذا، حفظ وزن و در نهایت سلامت بدن ایفا می کند. در این مطلب به ۷مورد اشاره شده است تا بدانیم چرا باید غذا را خوب بجویم.

افزایش جذب ویتامین ها و مواد معدنی

هنگامی که با جویدن کامل، غذا شکسته می شود، روده ها راحت تر مواد مغذی را به خود جذب می کند. برخی مواد غذایی مانند مغز میوه ها و برخی سبزیجات خام به طور کامل در معده شکسته نمی شود و نیاز به جویدن کامل دارد.

همچنین هنگامی که غذا خوب جویده می شود، سیستم هاضمه پیغام رسیدن غذا را دریافت می کند و این امر باعث می شود، سیستم گوارشی اسید ترشح کند. این اسید غذا را هضم و به بدن کمک می کند مواد مغذی لازم را جذب کند.

حفظ وزن سالم

با بیشتر جویدن، غذا دیرتر تمام می شود. افرادی که کندتر غذا می خورند، کمتر می خورند، زیرا هنگام غذا خوردن، به مغز پیغام سیر شدن ارسال می شود. اگر در خوردن عجله کنید و غذا را به خوبی نجوید، اگرچه غذا تمام می شود اما مغز که هنوز پیغام سیری دریافت نکرده است، تصور می کند که هنوز گرسنه هستید. در این موارد، به احتمال زیاد، خوردن ادامه پیدا می کندو به مرور به افزایش وزن منجر می شود.

ترکیب کامل ماده غذایی با بزاق دهان

این امر به چند علت اهمیت دارد؛ آنزیم های موجود در بزاق دهان به شکسته شدن غذا کمک می کند. این آنزیم ها در شکسته شدن چربی نیز نقش موثری دارد. زمانی که غذا به آرامی جویده می شود، ماده غذایی به مدت طولانی تر در معرض بزاق دهان و آنزیم های مربوط به آن قرار می گیرد. اگر چربی ها شکسته نشود مشکل گوارشی ایجاد می کند. با ترکیب کامل مواد غذایی با بزاق دهان، غذا به راحتی از مری پایین می رود.

نیاز به انرژی کمتر برای هضم غذا

بدن برای هضم غذا، انرژی زیادی مصرف می کند. اگر غذا درست جویده نشود، سیستم هاضمه مجبور است انرژی بیشتری صرف کند و برای شکسته شدن غذا سخت تر کار کند. اما غذایی که به خوبی جویده شده است، در سیستم هاضمه به راحتی حرکت می کند.

حفظ سلامت دندان ها

روند آرام جویدن مواد غذایی، برای حفظ سلامت دندان ها نیز مفید است. زیرا نوعی ورزش برای استخوان های فک به حساب می آید و به آن استحکام می بخشد. بزاقی که هنگام جویدن غذا در دهان تولید می شود، برای از بین بردن باکتری های دهان لازم است. هرچه باکتری کمتری در دهان باشد، تراکم جرم و احتمال پوسیدگی دندان نیز کاهش پیدا می کند.

کاهش باکتری اضافه در روده ها

اگر غذا به خوبی جویده نشود، به دلیل بزرگ بودن ذرات آن هضم کامل در معده سخت تر می شود. مواد غذایی هضم نشده باعث افزایش باکتری در روده ها و در نتیجه بروز علایم مختلف می شود، از جمله:

۱ - باکتری بیش از حد،گاز معده و نفخ ایجاد می کند.

۲ - به علت رشد بیش از حد باکتری، برخی افراد دچار اسهال یا یبوست می شوند.

۳ - درد معده نیز علایم شایع رشد بیش از حد باکتری در سیستم گوارشی است.

لذت بردن از غذا

سریع خوردن غذا مانع از چشیدن طعم واقعی غذا می شود.

برای این که از غذا خوردن لذت ببرید، لقمه های غذا را به آرامی بجوید. برای تعداد دفعات جویدن نمی توان توصیه خاصی کرد زیرا مدت زمان آن برای هر نوع غذا متفاوت است.[ شنبه 30 شهریور 1392 ] [ 04:21 ب.ظ ] [ parisa ] [ نظرات() ]